Język angielski w naszej szkole

Oferujemy naukę języka angielskiego w rozszerzonym zakresie w porównaniu ze standardową nauką w innych szkołach podstawowych. Język angielski jest w naszej szkole pierwszym językiem obcym, nauczanym od klasy pierwszej.

Uczymy tego języka na bardzo wysokim poziomie, uzyskując na egzaminach najwyższy wynik w dzielnicy od początku historii przeprowadzania egzaminów językowych: wcześniej egzaminów gimnazjalnych, obecnie egzaminów ósmoklasisty.

W klasie siódmej wprowadzamy dwujęzyczność z językiem angielskim, co oznacza pięć godzin języka angielskiego dla uczniów oraz co najmniej dwa przedmioty nauczane z elementami języka angielskiego (np. biologia, geografia, religia, filozofia).

Organizujemy wyjazdy językowe do Wielkiej Brytanii, gdzie uczniowie pogłębiają znajomość języka, odwiedzają szkoły, zabytki, poznają kulturę tego kraju.

Język angielski na świecie

Szacuje się, że językiem angielskim posługuje się około dwóch miliardów osób na świecie. Tylko około czterysta milionów z nich stanowią rodzimi użytkownicy tego języka. Najpopularniejszy język na świecie i najczęściej wybierany do nauki jako język obcy to zdecydowanie angielski. Stał się on niejako językiem globalnym, stanowiącym uniwersalną platformę komunikacji pomiędzy osobami z różnych krajów w świecie polityki, biznesu, rozrywki, sportu i nauki.

Angielski zaczął nabierać większego znaczenia na arenie międzynarodowej już w XVI wieku, w czasach, kiedy Wielka Brytania rozpoczęła kolonizację nowych lądów. Poprzez podboje Imperium Brytyjskiego, angielski stał się językiem urzędowym w dużej części Nowego Świata - Ameryki Północnej oraz Australii. Podobnie stało się w koloniach brytyjskich w Afryce oraz w Indiach. Z czasem język Brytyjczyków zaczął wyznaczać status społeczny i nawet po ich wycofaniu się z byłych kolonii, rdzenni mieszkańcy nie rozstali się z narzuconym im kiedyś językiem.

Angielski jest językiem urzędowym w aż 52 krajach świata. Poza państwami anglojęzycznymi, w języku tym bez większego problemu porozumiesz się w większości krajów Europy Zachodniej (a zwłaszcza w Skandynawii) i Afryce Południowej. W Indiach angielski jest jednym z dwóch języków urzędowych i często pozwala na swobodną komunikację pomiędzy osobami pochodzącymi z różnych części tego ogromnego kraju. W Chinach rodzice dbający w rozwój i edukację swoich dzieci także uznają lekcje angielskiego za priorytet.

Zachęcamy do skutecznej nauki języka angielskiego w naszej szkole!