Język hiszpański w naszej szkole

Oferujemy naukę wielu języków obcych w rozszerzonym zakresie w porównaniu ze standardową nauką w innych szkołach podstawowych. Pierwszym językiem obcym jest język angielski, nauczany od klasy pierwszej. Drugim językiem może być język hiszpański lub język niemiecki, które są wprowadzane już w klasie czwartej! Uczniowie uczą się języka hiszpańskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Istnieje możliwość sprawdzenia znajomości tego języka i przybliżenia się do jego kultury w formie wyjazdów zagranicznych. Odwiedziliśmy Barcelonę i Costa Brava, Walencję i Costa Dorada oraz Salamancę i jej Uniwersytet – czyli samo serce kultury języka hiszpańskiego.

Uczniowie podczas warsztatów w Muzeum etnograficznym

Język hiszpański jest drugim, po języku angielskim, najpowszechniej używanym językiem komunikacji międzynarodowej. W 2006 roku oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce.

Język hiszpański należy do romańskiej grupy językowej (wraz z językami: włoskim, francuskim, portugalskim i rumuńskim), należącej do języków indoeuropejskich. Wywodzi się on z łaciny, a historia jego powstawania sięga aż IV wieku. Hiszpański został mocno rozpowszechniony na świecie w XV – XVI wieku, kiedy to Hiszpania, głównie dzięki podbojom kolonialnym,  stała się potęgą światową. Wzrost popularności języka hiszpańskiego w tym czasie to również zasługa wielu znakomitych dzieł literackich. Za jednego z najwspanialszych pisarzy hiszpańskich, któremu zawdzięczamy rozsławienie języka hiszpańskiego, uznaje się Miguela de Cervantesa, który tworzył w XVI wieku. Do jego najsłynniejszych powieści należą przygody Don Kichota z La Manchy (El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha).

Język hiszpański jest językiem urzędowym w 22 krajach (najwięcej obywateli hiszpańskojęzycznych skupia Meksyk, z blisko 110 milionami mieszkańców). Natomiast w krajach takich jak USA, Francja, Brazylia czy Kanada wiele osób posługuje się tym językiem, pomimo że nie jest on językiem urzędowym. Co ciekawe w tej grupie bezwzględnym liderem są Stany Zjednoczone z ponad 45 milionami osobami mówiącymi po hiszpańsku. Warto dodać, że hiszpański to również jeden z języków urzędowych takich organizacji międzynarodowych jak ONZ, Unia Europejska czy UNESCO.

Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Coraz większa popularność języka hiszpańskiego sprawiła, że stał się on drugim językiem (po angielskim) używanym w komunikacji międzynarodowej. Liczba użytkowników tego języka na całym świecie stale wzrasta. W wielu krajach właśnie hiszpański jest głównie nauczanym językiem obcym. Również u nas w Polsce można zauważyć ogromny wzrost popularności języka hiszpańskiego. Coraz więcej szkół wprowadza hiszpański, jako drugi nauczany język obcy. Ciekawe jest również, że coraz więcej Hiszpanów decyduje się na przyjazd do Polski i właśnie z naszym krajem wiążą swoją przyszłość. Wystarczy chwilę pospacerować głównymi ulicami polskich miast, a na pewno szybko usłyszymy ojczysty język Cervantesa.

Dla nas Polaków dobrą wiadomością jest fakt, że stosunkowo łatwo jest nam nauczyć się tego języka: ma on podobną fonetykę i wiele podobnych wyrazów. Jeśli chcemy dobrze poznać i poczuć kultury krajów Ameryki Południowej lub samej Hiszpanii to pierwszym krokiem powinna być nauka właśnie języka hiszpańskiego. Nic bardziej nam nie ułatwi zrozumienia i poznania tamtych kultur, jak porozumiewanie się z ludźmi w ich ojczystym języku. Znajomość hiszpańskiego to z pewnością szansa na dalszy rozwój i poszerzanie horyzontów oraz znakomita zabawa. Przekonaj się sam!