15 marca 2024

Ojczysty – dodaj do ulubionych!

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się szereg różnych akcji, których finał nastąpił w bieżącym tygodniu.

Poniżej przedstawiamy wyniki. Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z tych wydarzeń.

1. Autorką najlepszego hasła promującego język polski została Katarzyna Wieczorek, uczennica kl. 8c.

A oto jej propozycja, która ujęła jury:

„My nie gęsi, nie gęgamy,
Język polski dobrze znamy!”

2. Tegoroczne rozgrywki międzyklasowe „Język polski jest ą-ę” z wynikiem 88% wygrała klasa 8b, którą reprezentowali Mateusz Pionnier, Kacper Polak i Bartosz Siliwoniuk.

II miejsce zajęła klasa 5c z wynikiem 85%.

III miejsce należy do klasy 4e z wynikiem 84%.

3. Tytuł Mistrza I Szkolnego Turnieju Gry w Scrabble zdobyła Hania Jasiewicz, uczennica klasy 4e, która w pięknym stylu pokonała starszych od siebie przeciwników.

II miejsce i tytuł I Wicemistrza I Szkolnego Turnieju Gry w Scrabble zdobyła Marta Włodarkiewicz, uczennica klasy 7a.

III miejsce i tytuł II Wicemistrza I Szkolnego Turnieju Gry w Scrabble zdobyła Julia Palińska, uczennica klasy 6a.

4. Plebiscyt na najlepsze przebranie za postać literacką („I ty możesz zostać bohaterem!”) wygrał Krystian Madziar (kl. 5c) jako Ambroży Kleks, bohater „Akademii pana Kleksa” J. Brzechwy.

II miejsce zajęła Natalka Banaszek (kl. 4e)  jako elf, bohater „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

III miejsce zdobyła Stefania Ziegler (kl. 5c)  jako Stanisław Wokulski, bohater „Lalki” B. Prusa.

5. Szkolnym Słowem Roku 2024 został wyraz „melepeta”, oznaczający osobę głupią, niezaradną i niezdarną.

Była to propozycja klasy 5a.

II miejsce – „glebogryzarka”, czyli maszyna do spulchniania i wyrównywania ziemi (propozycje klas: 5b i 7a).

III miejsceex aequo:mordoklejka”, czyli cukierek o miękkiej, ciągnącej się konsystencji (propozycja klasy 7a) i „świszczypała”, czyli osoba lekkomyślna, nieodpowiedzialna (propozycja klasy 8a).

6. Najbardziej oczytanym uczniem naszej szkoły, który wygrał konkurs „Szukaj, a znajdziesz” okazała się Zosia Wandzlewicz, uczennica klasy 7c.

Zosia podała najwięcej poprawnych odpowiedzi dotyczących pochodzenia cytatów i ich autorów.

II miejsceAnhelina Yemelianova, uczennica klasy 8b.

III miejsceJakub Mucha, uczeń klasy 7c.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy czynnie zaangażowali się w ten projekt. Dzięki Wam nie tylko powstały piękne dekoracje zawierające ciekawostki dotyczące języka polskiego, ale także w kilku salach mogliśmy się poczuć, jakbyśmy znaleźli portal do innego świata. Dzięki Waszej kreatywności przenieśliśmy się do różnych miejsc w Narnii i odwiedziliśmy prawdziwą akademię pana Kleksa.

Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy 5e, którzy pod opieką pani S. Balsiewicz  i pani J. Kacperczyk przygotowali inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Wyrazy wdzięczności składamy również Radzie Rodziców, która wsparła naszą inicjatywę i ufundowała nagrody dla uczestników oraz zakupiła do szkoły gry scrabble.

Zespół polonistyczny