05 października 2023

Rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego

2 października 1944 roku, po 63 dniach walk, zakończyło się Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji. Na mocy porozumienia, 5 października 1944 r. do niewoli trafiło ponad 11,5 tys. żołnierzy AK. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. osób cywilnych. W miniony poniedziałek obchodziliśmy 79 rocznicę Powstania Warszawskiego. Uczniowie naszej Szkoły oddali hołd Powstańcom walczącym o wolną Warszawę. Cała społeczność uczniowska swoim śpiewem pełnym zaangażowania i dumy uczciła Powstańców Warszawskich. Uczniowie wykonali kilka chwytających za serce pieśni powstańczych, między innymi, utwór napisany przez poetkę, etnografkę, żołnierkę Armii Krajowej, Krystynę Krahelską, (1914-1944),"Hej, chłopcy, bagnet na broń", czy hymn harcerskiego batalionu "Parasol" "Pałacyk Michla", napisany 4.sierpnia 1944 r. przez poetę, żołnierza batalionu "Parasol", Józefa "Ziutka" Szczepańskiego (1922-1944). "Ten ogień nie zgaśnie, będzie żył wiecznie w naszych sercach".